Foci-vb 2018
LABDARÚGÁS, VILÁGBAJNOKSÁG
2018. július 10. 22:23, kedd

Umtiti a fináléba fejelte Franciaországot!

A francia labdarúgó-válogatott – Samuel Umtiti góljával -1-0-ra diadalmaskodott Belgium felett a világbajnokság első elődöntőjében, így vasárnap az aranyért szállhat harcba.

Igazi csemegének ígérkezett a franciák és a belgák csatája a legjobb négy között. A gallok 1998-ban megnyerték a vb-t, és 2006-ban is eljutottak a fináléig, míg Romelu Lukakuék 1986-ban eljutottak az elődöntőig, és máig ez a legjobb eredményük. Érdekesség, hogy akkor a bronzmeccset épp a gallok ellen veszítették el.

A találkozó remek iramban indult, és a helyzetekre sem kellett sokat várni. Eden Hazard éles lövése, majd Blaise Matuidi próbálkozása nyitotta a sort, majd újra Hazard próbálkozott, löketét Raphael Varane bólintotta ki a kapu torkából. A támadásban maradó piros mezesek részéről Toby Alderweireld is gólt szereztehetett volna, de hiába fordult szépen kapura, Hugo Lloris védeni tudott.

Az első félóra végén megérkeztek a mérkőzésre a Didier Deschamps-legények, ezt pedig Olivier Giroud fejese jelezte, majd a 39. minutumban Benjamin Pavard is megtörhette volna a csendet, ám éles szögből nem tudott túljárni Thibaut Courtois eszén. A rendkívül feszült légkörben zajló első játékrészben több lehetőséget már nem láthatott a nagyérdemű, a szünetben 0-0 állt az eredményjelzőn.

A fordulás után aztán hamar rezdült a háló: Antoine Griezmann szögletét a berobbanó Umtiti csúsztatta a kapuba az 51. percben, előnyhöz juttatva ezzel Franciaországot. Pár pillanattal később pedig kis híján megduplázták fórjukat a kék dresszesek: egy szemkápráztatóan szép labdajáratás végén Kylian Mbappé sarokkal ugratta ki Giroud-t, a bevetődő Mousa Dembélé azonban az utolsó pillanatban menteni tudott a támadó elől.

Lassan persze felébredt Belgium, hiszen Roberto Martínez fiainak kellett futnia az eredmény után. De hiába a labdabirtoklás, hiába a meddő mezőnyfölény: Kevin De Bruyne és Lukaku sem játszott jól, Hazard pediog egyedül kevés volt, hogy átjátssza a francia védelmet. A legközelebb Axel Witsel járt az egyenlítéshez, de távoli bombáját Lloris ki tudta bokszolni. Az utolsó percekben ráadásul nem, hogy nagy belga gólhelyzet nem adódott, de két ízben is eldőlhetett volna az összecsapás. Előbb Griezmann nem a legjobban eltalált lövését fogta Courtois, majd Corentin Tolisso tekerését hárította már sokkal nagyobb bravúrral a Chelsea portása.

Ezek ugyan kimaradtak, de az eredmény már nem változott, Franciaország 1-0-ra nyert, így a 2016-os Európa-bajnokság után ismét nagytorna döntőjébe jutott, és harmadik vb-fináléjára készülhet, amelyben vagy Anglia, vagy Horvátország lesz az ellenfele.