Február 19-én 45 ezren nézték végig a San Siróban, ahogy a bergamói alakulat 4-1-re legázolja a Valenciát. A kék-feketék a spanyolokat sem kímélték. Az idei nemzetközi futball szezonban igazán rájuk lehetett festeni a „kíméletlen kivégző osztag” elnevezést, hiszen három sorozatban összesen 87 gólt rúgtak az ellenfeleknek. Történelmi szezon helyett viszont ma mindenki arról beszél, hogy a csapat városa, Bergamo, az olaszországi járvány egyik gócpontja, ahol több százan haltak meg az elmúlt hetekben. Hogy a vírus kegyetlen terjedésében mekkora szerepe lehetett éppen a futballnak, az ominózus mérkőzésnek? Lehet, hogy jelentős…
„Kritikus” tömeg
Az olasz polgári védelmi hatóság „krízis egysége” szerint az ominózus BL-nyolcaddöntő tökéletes „melegágya” lehetett a vírusnak. Sokan fertőződhettek meg a találkozó helyszínén, vagy az odavezető úton, a tömegközlekedési eszközökön, azonban, feltételezésük alapján, a Valenciából Milánóba látogató spanyolok közül szintén többen hordozhatták már a betegséget. A San Siro Stadionhoz vezető milánói 5-ös metrón a meccsnap miatt jóval zsúfoltabbak voltak a metrókocsik, a létesítményhez legközelebb eső megálló-kijáratnál pedig többször felzsúfolódott a tömeg. A helyszínen biztosító szervek kiemelt kockázatúnak sorolták be a mérkőzést: attól tartottak, hogy az Atalanta-szurkolókat támogató Inter-drukkerek összecsapást kezdeményeznek majd a vendég Valencia-szurkolókkal. A rendezők ezért kezdetben csak egy általuk kijelölt „folyosón” engedték át a Valencia-drukkereket, hogy elválasszák őket az olaszoktól. A metró kijáratánál többször meg kellett állítani a kiáramló tömeget, hogy a spanyolok kisebb csoportokban elvonulhassanak. Rövid idő elteltével aztán, miután nem volt balhé, mindenkit összeeresztettek. Az olasz és spanyol szurkolók innentől ugyanazoknál a büféknél álltak sorba ételért és italért, helyi beszámolók szerint pedig együtt vigadva, olykor szájról-szájra adták tovább a söröspoharakat. Bár aznap, február 19-én, az akkori jelentések szerint még mindössze 3 fertőzött beteg volt egész Olaszországban, a meccsre kilátogatók közül többen válhattak a vírus hordozóivá és terjesztőivé. Erre bizonyíték az is, hogy nem csak az aznap este Milánóba látogató szurkolók kerültek később kórházba. A mérkőzés után három héttel kiderült, hogy a Valencia első csapatánál dolgozók 35 százaléka elkapta a vírust.
Késői reakció
Hogy a vírus kockázatát mennyire nem vették komolyan Olaszországban, azt jól jelzi az is, hogy az Atalanta – Valencia BL-meccs után 11 nappal is nézők előtt rendeztek még első osztályú bajnokikat, a zárt kapus találkozók elrendelése március 1. után kezdődött. Addig, csak a Serie A-ban tíz mérkőzést játszottak le szurkolók előtt, ez pedig összesen 250 ezer nézőt jelent.
Az Atalanta-Valencia mérkőzés (február 19.) után rendezett első osztályú találkozók korlátozások nélkül
dátum mérkőzés nézőszám
február 21. Brescia – Napoli 14.700
február 22. Bologna –Udinese 21.500
február 22. SPAL-Juventus 15.200
február 22. Fiorentina – AC Milan 39.700
február 23. Genoa – Lazio 24.000
február 23. AS Roma – Lecce 34.300
február 29. Lazio – Bologna 40.000
február 29. Napoli – Torino 24.800
március 1. Lecce – Atalanta 21.300
március 1. Cagliari – AS Roma 14.800
összesen: 250.300
A jelenlegi helyzetben szinte elképzelhetetlen lenne ugyanígy mérkőzéseket rendezni, de az olaszországi fertőzöttek döbbenetes nagyságú, több mint 60 ezres száma bizonyítja, hogy már egy hónappal ezelőtt sem lehetett volna normál keretek között, nézők előtt megtartani ezeket. Sokatmondó az Atalanta német-holland légiósának, Robin Gosensnek egyik napokban tett nyilatkozata, amellyel az egy hónappal ezelőtti eseményeket idézte fel.
“99 százalékban biztosak voltunk abban, hogy pályára kell lépnünk a Bajnokok Ligájában. Nagyon nehéz volt a meccsre figyelni, de csináltuk a begyakorolt dolgokat, folyamatosan támadtunk, és tudtuk, hogy boldoggá kell tennünk a szurkolóinkat, hogy tovább kell írnunk ezt a történelmi szezont. Sajnos mindannyian alábecsültük a vírust. Én azt mondtam magamnak, hogy ez maximum egy kicsi megfázás. Ugyanúgy jártunk éttermekbe, ugyanúgy találkoztunk a barátainkkal. Csak akkor realizáltuk a veszélyt, amikor hirtelen nőni kezdett a fertőzöttek és az áldozatok száma.”
A futball védelmében
Március 10-én, a spanyolországi visszavágót már zárt kapuk mögött rendezték meg, a vírus terjedését azonban ez sem tudta lassítani, sőt! A Valencia stadionján, a Mestallán kívül többezres szurkolótábor gyűlt össze, hogy hangjával legalább kívülről segítse a kedvenceket, de mindhiába: az Atalanta szlovén kiválósága, Josip Ilicic egymaga négyet rúgott idegenben a spanyoloknak, összesítésben 8-4-gyel a bergamóiak jutottak tovább a legjobb nyolc közé. Egy olyan párharcban, amelyre minden futballrajongó csettintene, akár a játékosok teljesítményét, akár a szurkolók hozzáállását nézzük. Utólag viszont lehet, hogy dicséret helyett sokan a futballt, a futball őrületét okolják majd a koronavírus terjedése miatt. Ahogy viszont a labdarúgás szeretete nem ismer határokat, úgy egy-egy országot sem lehet kiemelni, vagy elítélni utólag azért, ami történt, vagy történik!
MELCZER ZSOLT