UEFA Európa Liga

Vért izzadt a továbbjutásért a Fehérvár és a Honvéd, búcsúzott a Puskás Akadémia

A MOL Fehérvár együttese 1-1-es döntetlent követően tizenegyesekkel búcsúztatta hazai pályán az ír Bohemians csapatát az UEFA Európa Liga selejtezőjének 1. fordulójában. A Budapest Honvéd hosszabbítás után gyűrte le 2-1-re a finn Inter Turkut, míg a Puskás Akadémia 3-0-ra kikapott a svéd Hammarby otthonában.

Időrendben haladva az előző idényben ezüstérmet szerző MOL Fehérvár lépett pályára leghamarabb a három magyar együttes közül, méghozzá hazai pályán az ír Bohemians ellen. A kimaradt hazai helyzetek hamar megbosszulták magukat, miután a 22. percben Ward révén váratlanul megszerezték a vezetést a vendégek. Még a szünet előtt jött a fehérvári egyenlítés, a Fiola buktatásáért megítélt büntetőt Nikolics értékesítette magabiztosan.

A második félidőben csupán szorongatott a Fehérvár, igazán nagy helyzetet nem tudott kialakítani a hősiesen küzdő dublini csapat ellen, így jöhetett a hosszabbítás. A ráadásban Petrjak járt legközelebb a gólhoz, ám lövése a lécet találta el, így végül jöhettek a tizenegyesek. Az első magyar büntetőt ugyan Hodzic kihagyta, vagyis McGuinness védte a lövést, ám a továbbiakban több fehérvári már nem rontott, ellenben két Bohemians-játékos igen, így végül a vártnál jóval nehezebben, de végül kiszenvedte a továbbjutást a MOL Fehérvár, és készülhet a selejtező második fordulójára.

A tavalyi bronzérmes Puskás Akadémia a koronavírus-fertőzések miatt tartalékos csapattal, több fiatallal a kezdőben, a kispadra csak akadémistákat nevezve lépett pályára a svéd Hammarby otthonában. A nemzetközi kupaporondon története első tétmérkőzését játszó fiatal felcsúti csapat negyedóráig bírta ki kapott gól nélkül, Khalili révén kerültek előnybe a hazaiak. A 32. percben már 2-0 állt az eredményjelzőn, miután Bojanic szabadrúgása a bal alsóban kötött ki.

A szünet után felbátorodott Hornyák Zsolt csapata, kiegyenlítetté vált a mérkőzés, és bár már helyzetekig is eljutott a Puskás, mégis a svédek szereztek újabb gólt: a hajrában Paulinho tekert jobbal a hosszú sarokba. Az európai kaland így hamar véget ért a koronavírus által megtizedelt felcsúti csapat számára, így a svéd bronzérmes várhatja a második kör sorsolását.

Zárásként jött a kupagyőztes Budapest Honvéd, amely a finn Inter Turkut fogadta az Új Hidegkuti Nándor Stadionban. Az első félidőben meglepetésre a meglepően bátran játszó vendégek voltak mezőnyfölényben, sőt, egy veszélyes kontra végén majdnem meg is szerezték a vezetést, ám Ruane elrontotta a ziccert.

A második félidőben sem tudott újítani a Honvéd, helyzeteket se tudott kialakítani, továbbra is a finnek játszottak veszélyesebben. Ennek ellenére is úgy tűnt, sikerül kiharcolnia a rendes játékidőben a továbbjutást kispestieknek, ugyanis szinte a semmiből, a csereként beálló Traoré fejesével a 90. percben megszerezték a vezetést. Ám jött a hidegzuhany: 12 másodperccel(!) a középkezdést követően, az alig két perce pályán lévő Liliu egalizált, így jöhetett a hosszabbítás.

A ráadás első félidejének legvégén a Traoré elől becsúszva menteni igyekvő Hämäläinen védhetetlen öngóljával ismét előnybe került a Honvéd, amit már meg is tartott a meccs végéig Bódog Tamás együttese, amely a Fehérvárhoz hasonlóan vért izzadva harcolta ki a továbbjutást.