Kagava Sindzsi hazájában, Kobe városában született, 1989. március 17-én. Elég fiatalon, már ötévesen elkezdte rúgni a bőrt, és előbb a Marino FC-ben, majd a Kobe NK FC-ben, végül pedig a Mijagi Barcelonában pallérozódott, mielőtt 17 esztendős korában felfigyelt rá a másodosztályú Cerezo Oszaka, és profi szerződést nem kínált neki. Már 2007-re sikerült alapemberré verekednie magát, 2009-ben pedig – 27 találattal – gólkirály is lett, nem kis érdemeket szerezve abban, hogy a Cerezo feljutott az élvonalba.
A J-League legmagasabb osztályában 12 meccsen 7 gólt szerzett, és nem kellett sok, hogy Európából is érkezzen kérője, méghozzá a Dortmund személyében, amely 2010. nyarán le is igazolta őt, mindössze 350 ezer euróért. Az üzlet azért jöhetett létre ilyen alacsony összegért cserébe, mert Kagava szerződésében szerepelt egy olyan záradék, melynek fényében „áron alul” távozhatott, ha az öreg kontinensről hívták.
A BVB-ben elég hamar közönségkedvenc lett, köszönhetően döntően annak, hogy a szeptemberi, Schalke elleni derbi előtt azt ígérte a drukkereknek, hogy két gólt fog szerezni, és láss csodát, duplázott a gelsenkircheniek ellen 3-1-re megnyert összecsapáson. Bár egy japán válogatottnál összeszedett sérülés miatt csak 18 mérőzésen lépett pályára a 2010/11-es idényben, így is eljutott nyolc gólig, a sárga-feketék a szezon végén megnyerték a Bundesligát, az ázsiai futballistát pedig beválasztották az év csapatába is.
Kagavát imádták a dortmundi fanatikusok (fotó: BVB Buzz)
Kagava a következő évadban sem lassított, minden sorozatot figyelembe véve 43 alkalommal ölthette magára a Dortmund mezét, és ezeken a találkozókon szerzett 17 gólja középpályásként egyáltalán nem nevezhető rossznak. A Borussia is ekkor élte fénykorát, a 2011/12-es kiírás végén ismét jött a salátástál, ráadásul az együttesnek a bajnokság után a Német Kupa fináléjában is sikerült maga mögé utasítania a Bayern Münchent.
A futballista ezek után elérkezettnek látta az időt a váltásra, persze ehhez kellett az is, hogy a világ egyik legnépszerűbb klubja, a Manchester United és maga Sir Alex Ferguson menedzser hívja. Kagava 12+5 millió fontért helyezte át székhelyét az Old Traffordra, és ő lett az első japán labdarúgó, aki a Vörös Ördögöknél mutathatta meg magát. Első idényében 26 fellépésen kapott szerepet, és hat góllal hálálta meg a bizalmat. A kevés lehetőséghez sérülések is kellettek, de az említett hat találatból hármat egy párharc során szerzett: a Norwich elleni triplával ő lett az első ázsiai focista, akinek összejött a mesterhármas az angol pontvadászatban.
A japán az Old Traffordon sem maradt adós a jó teljesítménnyel (fotó: Medium)
Jött is a PL-elsőség, Sir Alex viszont távozott, és az őt követő David Moyes, majd később a gárdát ideiglenesen átvevő Ryan Giggs sem tudta jól alkalmazni Kagavát, aki azért így is kifutott a gyepre 30-szor a 2013/14-es szezonban. Gólt azonban nem szerzett, és már nem is villogott, így 2014-ben visszatért egykori sikerei színhelyére, Dortmundba, ahol 2018-ig írt alá.
Eleinte minden flottul ment, a japán első három éve jól sikerült régi-új kenyéradójánál, 2017-ben – miután a BVB elhódította a Német Kupa-serleget – hosszabbítottak is a felek. 2018-ban azonban - részben egy sérülés, részben Lucien Favre vezetőedző miatt - kiszorult a kezdőből, mivel a csapat trénere inkább Marco Reust képzelte el az ő pozíciójában. Először a Dortmund II-höz került, majd januárban távozott, és az idény végéig a török Besiktasban szerepelt kölcsönben.
Bemutatkozása remekül sikerült a Boszporusz partján, hiszen az Antalyaspor ellen a 81. minutumban cserélték be, és a kevés idő ellenére is duplázni tudott. 14 mérkőzésen összesen 4 gólt jegyzett, ám a bajnokság végéhez érve nem marasztalták, így ő a spanyol másodosztályú Zagarozánál kötött ki – és nem csak kölcsönben. Kezdőnek számított a Segunda Divisiónban vitézkedő együttesben, amely lecsúszott a feljutásról, ráadásul 2020. októberében szerződést is bontott Kagavával.
Kagava a Besiktasban (fotó: Kyodo News)
Ezután felröppent a neve az olasz második ligás Bresciánál, ám az érintettek nem tudtak dűlőre jutni, így a jelenleg 31 esztendős japánnak most nincs csapata. A rendkívül technikás, gyors, remek ütempasszokra képes középpályás legnagyobb válogatott sikerét a 2011-es Ázsia Kupán érte el, ahol Japán emelhette magasba a trófeát, igaz, Kagava egy sérülés miatt lemaradt az Ausztrália elleni döntőről. Egyelőre nem tudni, látjuk-e még aktuális alanyunkat valamelyik európai topcsapatban vagy topligában, mi mindenesetre örülnénk neki, de persze a legfontosabb, hogy ő találja meg számításait karrierje hátralévő részében.
POLGÁR GÁSPÁR
(Az adatok összegyűjtésében segítségünkre volt a Transfermarkt és a wikipedia.org is.)
A sorozat további részei IDE kattintva érhetők el.