További labdarúgás

Eső után köpönyeg: pontot csentünk a Wembleyből

A magyar labdarúgó-válogatott – nagy meglepetésre – 1-1-et játszott Anglia vendégeként, a világbajnoki selejtezősorozat I csoportjának nyolcadik fordulójában. Dánia legyűrte Ausztriát, így Németország után a skandinávok is kvalifikálták magukat a katari tornára.

Azzal, hogy Marco Rossi tanítványai szombat este 1-0-ra kikaptak Albániától, gyakorlatilag minden esélyük elszállt arra, hogy kijussanak a vb-re. Ugyanakkor a morál, a hozzáállás és az önbecsülés miatt is fontos volt, hogy nemzeti csapatunk olyan eredményt érjen el az Eb-ezüstérmes angolok otthonában, ami tisztes helytállást, nem pedig teljes szétesést sugall.

A küzdelemre és a fókuszra ezúttal nem is lehetett panasz, a mieink az első percektől nagyon határozottan, szervezetten futballoztak, és a 24. percben meg is szerezték a vezetést: Nego csapott le a kicsit bealvó Shaw-tól elpattanó labdára, fejjel megtolta azt a tizenhatos vonalánál, mire a Manchester United védője megrúgta őt, így tizenegyeshez jutottunk. A játékszer mögé Sallai állt oda, és higgadtan a jobb alsóba küldte azt.

Ettől persze magasabb sebességi fokozatba kapcsoltak Grealishék, és a 37. minutumban jött is a válasz: egy jobb oldalról beérkező szabadrúgás szerencsésen Stones elé került, ő pedig közelről a hálóba belsőzött. Ez volt az első alkalom a 2022-es naptári évben, amikor kapituláltunk az első félidőben. A szünet előtt még egy hazai helyzet adódott: Shaw beadása valahogy eljutott Sterlinghez, ő bólintott, Gulácsi azonban kiszedte a labdát a bal sarok elől.

A szünet után jöttek eddig a gondok, de most nem lankadt Magyarország figyelme, és a háromorszlánosok csak elvétve tudták veszélyeztetni a kapunkat. Egy Stones-fejes jelentette a legnagyobb izgalmat, ám a bekk pár centit tévesztett, így a 62. percben sem rezdült a hálónk. Sőt, ezt követően sem, mi több, Anglia nem is igazán tudott olyan hatalmas nyomást gyakorolni a védelmünkre. A vége így – egyáltalán nem érdemtelenül – 1-1 lett, így kijelenthető, a magyar válogatott felállt a padlóról, és lehetőséget kapott arra, hogy szépen zárja le a selejtezőket.

A hatos másik mérkőzésein: a lengyelek egy hajrában szerzett találattal 1-0-ra gyűrték le az albánokat, így megelőzték őket, míg Andorra 3-0-ra verte idegenben San Marinót.

A németek hétfőn elsőként biztosították be helyüket a katari viadalon, kedden pedig egy újabb ország, nevezetesen Dánia is belépett ebe az eddig igencsak elit klubba: az északiak 1-0-ra felülmúlták Ausztriát, így behozhatatlan előnyre tettek szert az F csoportban, ahol a skótok a másodikak, míg Izrael a harmadik. Ez nekünk sem túl jó hír, ugyanis ezzel biztossá vált azt is, hogy Ausztria nem fog sem kijutó, sem pótselejtezős helyen végezni, így a Rossi-legénység a Nemzetek Ligája-playoff jóvoltából sem pótkvalifikálhat a világbajnokságra.

Az A csoportban a portugálok a mesterhármast szerző Cristiano Ronaldo vezetésével kiütötték Luxemburgot (5-0), míg a szerbek 3-1-gyel küldték haza az azerieket, így eldőlt, hogy ez a két nemzet végez az első két helyen – ám csak a hátralévő találkozókon derül ki, milyen sorrendben.